NIE KASOWAĆ!!!

środa, 14 września 2016

Zweitakt und Ostfahrzeugtreffen - Denkendorf 2016



    Kiedy Winston Churchill 5 marca 1946 roku, podczas historycznego przemówienia w amerykańskim mieście Fulton w stanie Missouri, wygłosił jedno z najsławniejszych zdań, jakie zna zapewne każdy człowiek nowożytnego świata, a fan starej motoryzacji w szczególności, określił tym samym nowe, pojałatańskie porządki. Zakreślił ramy ładu politycznego i narodowego, który na trwałe wpisał się w zauważalny jeszcze dziś "rozbiór" Europy. Wypowiedź celna i śmiała jak cała polityka prezentowana przez premiera Wielkiej Brytanii ukuła znane do dziś określenie "żelaznej kurtyny” (z języka angielskiego "iron curtain").


" od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem zapadła żelazna kurtyna dzieląc nasz Kontynent. Poza tą linią pozostały stolice tego, co dawniej było Europą Środkową i Wschodnią. Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Belgrad, Bukareszt i Sofia, wszystkie te miasta i wszyscy ich mieszkańcy leżą w czymś, co trzeba nazwać strefą sowiecką, są one wszystkie poddane, w takiej czy innej formie, wpływowi sowieckiemu, ale także - w wysokiej i rosnącej mierze - kontroli ze strony Moskwy"


     Dobrze wiemy, że to zmieniło w Europie "wschodniej" dosłownie wszystko, na całe dziesięciolecia. Kulturę, technikę, styl i sposób życia. Jednak to co kiedyś wydawało się siermiężne i napawało nas wstydem, dziś staje się powodem do dumy. Nasze auta produkowane w krajach demokracji ludowej są inne niż wszystkie. Nasz mniej konsumpcyjny styl życia czasami stanowi wzór dla innych nacji, a przywiązanie do tradycji staje się powoli powodem do dumy.

     I z tego założenia wyszli zapewne organizatorzy bardzo ciekawej imprezy skupiającej posiadaczy samochodów "ze wschodu", a żeby było jeszcze ciekawiej - właścicieli pojazdów z silnikami dwusuwowymi. I jak się okazuje, Eisenach, kolebka Wartburga to nie jedyne miasto, które organizuje imprezy związane z naszą ukochaną marką. Świat byłby nudny i najwyżej dwubarwny gdyby tak było.

     Od trzech lat w miejscowości Denkendorf oddalonej zaledwie o 20 km od Stuttgartu, odbywa się bardzo interesująca impreza. Organizuje ją ekipa Zweitakterz Süd.

     Czym ciekawym potrafi zaskoczyć, wydawałoby się "kolejny" zlot pojazdów zabytkowych? Tematyką! Myślą przewodnią tej imprezy stały się bowiem auta napędzane silnikami dwusuwowymi oraz inne pojazdy wyprodukowane w KDL.

     Zaczęło się skromnie od 30 samochodów. Dziś ta liczba dobija niemal do dwustu pojazdów. Są to auta, które łączy kraj pochodzenia jak i ukochany przez wielu z nas typ silnika. Dlatego w tym roku jak i latach ubiegłych będziecie mogli zobaczyć na zdjęciach zarówno te popularniejsze auta takie jak: Wartburg, Trabant, Barkas, Robur, IFA, jak również Saab, DKW, AutoUnion, Horch czy wreszcie takie rarytasy jak ekscentryczny Sachsenring 240IFA P3 i AWS Shopper.

     Z resztą niech słowa zamienią się w obraz, ponieważ w roku 2015 powstał bardzo profesjonalnie zrealizowany film - zerknijcie:


Film dostępny w jakości Full HD

     Ideą imprezy jest z resztą rodzaj pikniku i kempingu. Dlatego prócz ciekawego przekroju samochodów, na zlot przybywa również liczna reprezentacja wszelkiego rodzaju przyczep campingowych pokroju ISOKO Qek, IFA, Intercamp czy namiotowych spod znaku Camptourist.

     Dzięki nawiązaniu współpracy z Thomas'em Sälzle i stroną Formfreu.de zapraszamy do zerknięcia na pełną relacje fotograficzną z tegorocznego, skądinąd przesympatycznego event'u,



kliknij na zdjęcie aby przenieść się do galerii serwisu Formfreu.de i fotografii w większej rozdzielczości
   

     a także na zobaczenie filmu uwiecznionego podczas tych radosnych dni. A jeśli chcielibyście wybrać się na tę ciekawą imprezę, to zachęcamy do wyprawy. To tylko 800km od Wrocławia, a po drodze takie ciekawe miasta jak: Chemnitz, Zwickau czy Norymberga...



Film dostępny w jakości Full HD


     Materiały wykorzystane w aktualizacji, zostały dostarczone przez organizatorów imprezy. a także są własnością Thomasa Sälzle. Ich wykorzystanie nie nosi znamion komercyjnych, a służy jedynie celom informacyjnym i promocyjnym bloga Zweitakterz Süd oraz Formfreu.de



Autor: Kruchy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz