NIE KASOWAĆ!!!

niedziela, 23 grudnia 2012

Kick panele pod woofery 165mm

    W pierwszym odcinku Kącika Car Audio przedstawię po krótce jak zdziergać kick panele do Wartburga 353/1,3 bez konieczności rzeźby w tapicerce drzwi przednich. To co potrzebujemy to sklejka, panele mdf pod głośniki, klej, zszywki, materiał flanelowy, szpachlę, okładzinę skórzaną, wyżynarkę, trochę cierpliwości a i w celu zapewnienia dobrego samopoczucia polecam zażycie dobrego piwka. W moim przypadku było to Peroni Special.

   Zaczynamy od wycięcia ze sklejki paneli które przymocujemy do słupków nadwozia, a do nich panele pod głośnik. Pierścień z mdf ukierunkowujemy wg. swoich upodobań i umocuwojemy go w jakiś sprytny sposób tak aby głośnik nie opierał się na sklejce magnesem, tylko swobodnie sobie wisiał. Całość solidnie zbijamy gwoździkami i możemy wzmocnić klejem. Następny krok to naciągnięcie materiału flanelowego aby ukształtować panel. W tym celu używamy zszywek. Krok kolejny to zalanie materiału żywicą przy pomocy pędzla, tak aby powstała szczelna skorupa. Warto poświęcić temu chwilę i zrobić to solidnie. Po zaschnięciu przystępujemy do najmniej wdzięcznej roboty czyli szpachlowania skorupy. Jest to tzw. tricky part tej całej roboty bo od niej zależy jak naciągnie nam się potem materiał obiciowy. Warto też mieć na uwadze fakt, żeby obydwa panele miały podobny kształt co wbrew pozorom nie jest takie oczywiste i łatwe. Szpachlę po wyschnięciu polerujemy papierem ściernym tak żeby powierzchnia była gładka, bez grud czy wypustek. Pozwoli to podczas klejenia materiału obiciowego na dobre rozprowadzenie kleju, a także ładne jego naciągniecie. Więc gdy już szpachla jest dotarta bierzemy się za klejenie. Robimy to w miarę możliwości dokładnie naciągając skórę tak aby nie było fałdek, zmarszczeń, itp niepożądanych historii.

   W sklejce nawiercamy otwory i wpuszczamy doń kable głośnikowe. Całość mocujemy do słupka, następnie podłączamy głośniki i przykręcamy je do panela. Pozostaje wypić piwko i cieszyć się pięknym dźwiękiem w naszym Wartburgu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz