NIE KASOWAĆ!!!

poniedziałek, 9 lipca 2012

Trzy Gaźniki w Silnikach 2T

Kwestia 3 gaźników w dwusuwowych silnikach Wartburga to jeden z najczęściej poruszanych tematów modyfikacji wśród dwutaktowej braci. Poniższe mini-opracowania jest opisaniem krok po kroku, co powinniśmy wykonać, aby nasze magiczne gaźniki działały i spełniały swe zadania.

Na początku warto rozważyć, jakiej marki chcielibyśmy kupić gaźniki. Najpopularniejsze stosowane przez Eisenach Team to czeskie Jikovy i BVF od MZ 251 (również seryjne). Jednak na rynku mamy do wyboru jeszcze modele firm: Bing, Mikuni oraz Dellorto. Poniżej podstawowe dane o w/w modelach:
 • Jikov 36 (można przetoczyć na 38mm)
 • Bing 54
 • BVF od MZ 251 lub (wersja tylko dla hardcorów J) 40 F1-11 (lub 40 F2 – 11)
 • Mikuni TM 35
 • Dellorto PHBE 34

W momencie, gdy mamy już nasze gaźniki, zajmujemy się silnikiem, a dokładnie jego obróbką. Zastosowanie 3 gaźników wiąże się z licznymi modyfikacjami okien, tłoków i wydechu. Samo zastosowanie ich może nawet zdławić silnik (sic!). „Sprawniejszy” dolot będzie wymuszał wydłużenie czasu otwarcia okien, w tym celu będziemy musieli wykonać szereg zmian. Przede wszystkim skorygować okna dolotowe, mamy kilka opcji:
 • obniżyć dolną krawędź okna ssącego tak aby odległość od niej do powierzchni bloku silnika wynosiła 115mm lub 116mm
 • wykonać obniżenie dolnej krawędzi na wymiar 116mm oraz podciąć tłoki o 2mm, wtedy osiągamy wartość 118mm.

Na tym etapie warto również spiłować krawędzie okien na kształt półeliptyczny, który zapobiega zakleszczeniu się pierścieni oraz poprawia płynny przepływ mieszanki, należy jednak pamiętać, że szerokość okna nie może przekraczać 6/10 szerokości cylindra, w innym przypadku będziemy mieli do czynienia z zakleszczeniem pierścieni. Podczas tych czynności można także odchudzić tłoki od wewnątrz i wypolerować do wysokości sworznia. Wszystkie elementy polerujemy; denka tłoków, okna, wnętrze tłoka do wysokości sworznia. Odchudzania nie wykonujemy na oko!!! Każdy tłok czy korba muszą mieć niemal idealnie jednakową masę. Bezapelacyjnie przed montażem należy wyważyć tłoki, korby, wał korbowy z kołem zamachowym

Mamy już przygotowany blok pod montaż gaźników, teraz czeka nas wykonanie wkładki w blok oraz kolektora. Owa wkładka jest nam potrzebna ze względu na to, że 1 i 3 gar ma b. szeroki wlot kanałów ssących, powierzchnia okna jest większa od powierzchni gardzieli gaźnika. Nagłe poszerzenie będzie powodować zmniejszeni prędkości napełnienia cylindra, przez jesteśmy zmuszeni do zastosowania wkładek wypełniających kanał i tworzących jedną całość z kolektorem ssącym. Będzie nam do tego potrzeby papier miękki, ale wytrzymały oraz kalka milimetrowa. Przykładamy papier od strony cylindra do okna ssącego, odciskając jego kształt, następnie na uzyskany odcisk nakładamy kalkę milimetrową i zliczamy wartości. Po zebraniu wymiarów czeka nas żmudne wykonywanie wkładek, tak, aby powierzchnia każdego z 3 okien była taka sama i równa powierzchni gardzieli.

Punkt najważniejszy całej operacji to kolektor ssący. Jako materiał do jego wykonania mamy do wyboru rury nierdzewne lub kwasoodporne. Dobierając długość kolektora musimy zdecydować, w jakim zakresie obrotów chcemy uzyskać moc maksymalną, w układzie ssącym mieszanka przesuwa się w wyniku drgań, wywołanych cyklem ssania, dobierając długość układu możemy zsynchronizować drgania mieszanki z cyklem ssania uzyskując samoistne doładowanie, jednak takie zjawisko można uzyskać w wąskim zakresie obrotów, nazywanym prędkością rezonansową. Z reguły krótkie „doloty” pozwalają na v-max w górnym zakresie obrotów, moment obrotowy możemy „przesuwać” zarówno za pomocą długości kolektora jak i stosowanie większych gardzieli i dysz głównych gaźnika. Aby jednak dokładnie obliczyć wartość musimy skorzystać ze wzoru, z którego dowiemy się, w jakich obrotach nasz silnik PO MODYFIKACJACH, (czyli pomiarów dokonujemy po korektach) uzyskuje prędkość rezonansową:


gdzie:
 • N - obroty silnika
 • s - kąt otwarcia okna w o.w.k.
 • Vps - pojemność szkodliwa skrzyni korbowej w cm2
 • Vs - pojemność silnika w cm2 (w tym przypadku cylindra)
 • Ls - długość układu ssącego w cm
 • Fsr - średni poprzeczny przekrój kanału ssącego w cm
 • ds - średnica okna ssącego w cm.

W przypadku Wartburga okno ma kształt prostokątny, przez co Ds. obliczmy ze wzoru


gdzie:
 • Fs - powierzchnia okna ssącego

W tym momencie wykonujemy ostatnie obliczenie, tj. długość kanałów ssących dla silnika po modyfikacjach:W tym momencie obliczyliśmy, jaką długość powinien mieć układ ssący, wykonując obliczenia musimy dokładnie zmierzyć parametry. Przy obróbce styku kolektora z blokiem można tak frezować jego powierzchnię, aby po zamontowaniu kolektor był nachylony do góry pod kątem 20 °.

Po przygotowaniu wszystkich elementów „układanki” pozostaje nam wyrównać powierzchnie styku kolektora bloku po przez frezowanie jej. Pozostaje jeszcze synchronizacja gaźników mamy zasadniczo 2 sposoby:
 • z zastosowaniem stawideł mocowanych do głowicy
 • z przejściówką także mocowaną do głowicy (3 linki przechodzą w jedną)

Uwaga! W sytuacji, gdy chcemy zastosować zawory membranowe długość kolektora ssącego trzeba obliczyć uwzględniając parametry zaworów! Jednak same gaźniki i korygacja „lewej” strony silnika nie doda naszemu silnikowi skrzydeł, potrzebny jest jeszcze odpowiednio wydajny układ wydechowy, o czym będzie mowa w następnym artykule.

Uwaga również na chińskie podróbki! Jakość i trwałość pozostawia wiele do życzenia.

Fotki poszczególnych typów gaźników oraz rzeczywistych rozwiązań w galerii Flicr.com

Mikołaj Błaziak [Młody] WartburgRadikalz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz