NIE KASOWAĆ!!!

środa, 13 czerwca 2012

Muzeum Marki Wartburg [ Obecne ]

   Muzeum Wartburga w dzisiejszym kształcie, to wynik starań ponad trzystu osób - członków założonego w 1992 roku towarzystwa na rzecz ratowania i ochrony zabytków upadających zakładów VEB Automobilwerk Eisenach. Stowarzyszenie Automobilbau-Museum Eisenach powstaje dzięki wysiłkowi dawnych pracowników fabryki oraz kilku notabli z okręgu Eisenach. Ma na celu ochronę zbiorów dla miasta Eisenach, oraz przeszkadzać czy wręcz uniemożliwiać ich sprzedaż.

   Początki są trudne. Uratowane przed zlicytowaniem eksponaty z dawnego pawilonu wystawowego mieszczącego się przy alei Wartburga w Eisenach na początku przechowywane są w magazynach, wynajmowanych przez stowarzyszenie AME. Dopiero dwa lata później tj. w roku 1995, dzięki przychylności współfinansującej związek instytucji bankowej - "Sparkasse" cześć pojazdów zostaje wystawiona w tymczasowej siedzibie muzeum, która w efekcie musi pełnić tą rolę przez następne 10 lat. Mała przestrzeń pozwala wyeksponować tylko 9 pojazdów, nie dając także okazji do ich godnego zaprezentowania.

   Przełom następuje już na początku 2002 roku, kiedy staraniem towarzystwa przy znaczącym wsparciu lokalnych władz - AME dostaje we władanie jeden z dawnych fabrycznych budynków. Ponad czasowy styl gmachu reprezentującego typowo industrialny charakter idealnie wpisuje się w naturę muzeum, tym bardziej, że jest w pełni autentyczny. Fragment fabryki ponownie ożywa i staje się częścią żywej tkanki w połączeniu z aktualnie kreowana historią.

   Prace ruszają dwutorowo. Trwa restauracja budynku - wymiana okien, naprawa dachu, przywrócenie do stanu używalności całej instalacji elektrycznej. Prowadzone są pomiary wytrzymałości fundamentów, stropów. Na szczęście solidna konstrukcja służąca kiedyś zakładowi nadaje się do tego wyśmienicie i spełnia wszystkie nawet najsurowsze normy. Przestrzeń trzeba, jednak zaadaptować do potrzeb przyszłej wystawy. Budowane są ekspozycje, płytami kartonowo gipsowymi wydzielana jest przestrzeń. Równolegle stowarzyszenie zobowiązane jest do wyselekcjonowania aut, które w przyszłości zagoszczą w muzeum. Kompletowane są, więc dane techniczne, fotografie. Poszukiwane są wszelkie informacje na temat historii fabryki i marki Wartburg. Sukcesem towarzystwa jest zainteresowanie sprawą całej lokalnej społeczności, która w efekcie przyczynia się do postępów przy prowadzonych pracach. AME, może zawdzięczać wiele nie tylko lokalnym władzom, które mimo iż są właścicielem budynku dają pełną swobodę organizacji, która formalnie prowadzi i zarządza obiektem, ale również bezinteresownej pracy swoich członków i ludzi zaangażowanych w projekt.

   Po paru latach starań i wytężonej pracy 4 czerwca 2005 roku, muzeum zostaje uroczyście otwarte dla zwiedzających. Mimo, iż w dniu otwarcia nie wszystkie prace instalacyjne są ukończone, choćby z powodu gości, których AME chciało przyjąć, to ogólny zarys tego unikalnego miejsca jest już widoczny gołym okiem.

   Odnowione wejście w stylu industrialnym XXI wieku zaprasza do środka. W wejściu ukazuje się podwieszone na ścianie, kompletne podwozie, które ma wywrzeć wrażenie na zwiedzających już od progu uzmysławiając im, że dokonali właściwego wyboru.

   Muzeum zostaje podzielone na dwie części. Po lewej sala A, gdzie znajduje się kasa i od której, każdy rozpoczyna wędrówka przez historię. Tablice umieszczone na dekoracyjnych ścianach informują widzów o losach fabryki i marki. Stojące obok eksponaty potwierdzają na żywo to z czym zapoznaje się zwiedzający. Tabliczki informacyjne pod każdym eksponatem dają możliwość dogłębnego poznania ich przeszłości, charakterystyki i osiągów. Stare plakaty, reprodukcje zdjęć, oryginalne szkice, czy nawet plany konstrukcyjne, rozłożone na deskach kreślarskich dodają wiarygodności wystawie. Klasy dopełniają tez inscenizacje z użyciem rzeczy czy sprzętów pochodzących z epoki NRD. Stowarzyszenie poważnie traktuje sprawę dbając też o eksponaty innego rodzaju i charakteru. Są, wiec stare silniki, modele koncepcyjne aut, wersje rozwojowe i prototypy jednostek napędowych, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego - wszystkie dokładnie opisane i zaprezentowane

   Sala B to zupełnie odmienna filozofia prezentacji eksponatów. To wystawa aut okresu EMW oraz wszystkich modeli Wartburga rzadkich, ciekawych oraz prototypowych, gdzie na próżno szukać ścian oddzielających, czy wielkich tablic informacyjnych. Tu wrażenie na odwiedzających robią same auta i ich fascynujące opisy wraz z danymi technicznymi. Wartburgi studyjne powstałe w jednym, bądź co najwyżej w paru egzemplarzach, czy wersje rozwojowe opracowywane w tajemnicy przed partią i opinią publiczną. Każdy zwiedzający ma tu namacalny dowód istnienia pewnych aut, czy rozwiązań. Wartburg w mariażu z Renault, czy model 353 z autorskim trzy cylindrowym silnikiem typu 4T.

   Ciekawym zabiegiem okazuje się też fascynująca ściana chwały w całości poświecona rajdom i sukcesom odnoszonym w sportach motorowych. Antyramy ze zdjęciami z odcinków specjalnych, autentyczne puchary i nagrody zdobywane na całym świecie. Pamiątki w postaci kasków, rękawiczek, dyplomów.

   Aby dłużej móc pielęgnować wspomnienia z odwiedzin ekspozycji i obcowania z eksponatami w celu podtrzymania tych uczuć można zaopatrzyć się w liczne pamiątki dostępne w muzealnym sklepiku. Modele aut, kalendarze plakaty, książki. Póki co niestety asortyment nie jest zbyt bogaty, ale prawdopodobnie i to będzie się dalej rozwijać. Zarząd Towarzystwa pracuje nad tym.

   Dzięki wszystkim zabiegom organizacyjnym i promocyjnym, muzeum Wartburga mieszczące się w budynku O2 jak nazywana jest ta część fabryki, jest klasą samą dla siebie. Unikalny charakter wynikający z faktu jego umiejscowienia dopełnia całości. Wystawa Automobile Welt Eisenach, jest chyba jednym z niewielu muzeów na świecie, które mieści się w murach autentycznej fabryki. Wskutek tego spacerując po ekspozycjach na każdym kroku czuję się te niesamowite uczucie fascynacji i ekscytacji zarazem. Muzeum Wartburga jest miejscem, które każdy fanatyk marki ma obowiązek zobaczyć choćby raz w życiu.Autorem tekstu jest Piotr "Kruchy" Kruszyński.
Zdjęcia wykorzystane w tle strony pochodzą ze zbiorów własnych autora. Podziękowania za pomoc przy tworzeniu artykułu należą się Enrico Martin'owi.

Przy tworzeniu artykułu wykorzystane zostały następujące źródła:
  • Książka Wydana Nakładem Stowarzyszenia Automobilbau Museum Eisenach pt. "AWE Automobile Welt Eisenach - Die Ausstellung".


Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie tylko za zgodą WartburgRadikalz.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz