NIE KASOWAĆ!!!

niedziela, 9 września 2007

Miasto Eisenach - opis

   Gdyby chcieć opisać Eisenach w sposób encyklopedyczny to można by rzecz, że jest to miasto zachodniej Turyngii [ centralna część Niemiec ], liczące 43.761mieszkańców. Nie jest to na szczęście takie proste i nudne jakby się mogło wydawać.

   Eisenach zawsze było mocno związane z zamkiem Wartburg. Miasteczko to powstało zapewne przed lub w trakcie budowy zamku . Na początku istniało jako wieś, potem gród a następnie miasto, które już w 1180 roku otrzymało prawa miejskie zgodne z tzw. prawem niemieckim. Przez wieki zmieniało się wraz ze zmieniającymi się władcami i rządcami tamtych terenów. Dlatego też w zabudowie miasta znajdziemy tak wiele wpływów - architektura romańska i późnego gotyku. Widać je praktycznie na każdym kroku - dom Lutra, dom Bacha przy placu Frauenplan oraz rynek z ratuszowym zamkiem miejskim na starówce, to kilka z najbardziej znanych przykładów i za razem atrakcji turystycznych miasta.

   W czasach Niemieckiej Republiki Demokratycznej [ NRD ] miejsce słynące z fabryki samochodów Wartburg, przemysłu maszynowego, elektrotechnicznego, włókienniczego, chemicznego i tytoniowego także ośrodka turystycznego, bardzo popularnego miejsca wypoczynku - aktualnie nie tylko Niemców.

   Dziś typowe miasteczko rodem z DDR'u. Spokojne, senne i bardzo różniące się zabudową porównując je do podobnych miast Niemiec zachodnich. Jeszcze teraz tj. prawie 20 lat po rozpadzie NRD są tu typowe komunistyczne zabudowania - bloki, garaże, budynki użyteczności publicznej, szkoły identyczne z tymi spotykanymi dziś w Polsce. Wiele reliktów z przeszłości dziś niszczeje i jest istotnym problemem władz miasta.

   Miasteczko jednak ma się dobrze i nieustannie się rozwija. Nie wskazują tego może dane statystyczne traktujące o liczbie mieszkańców, która to jeszcze w latach '70 i '80 kształtowała się na poziomie 50 tysięcy, ale trudno porównywać ten stan z okresami świetnie prosperującego socjalizmu, obfitującego w dobrobyt i wyże demograficzne.

   Dziś Eisenach stawia na komunikacje, nowoczesne technologie, co za tym idzie duże niemieckie koncerny oraz na młodych wykształconych ludzi. W mieście działają 4 główne firmy, które dają zatrudnienie niespełna 5 tysiącom ludzi.

   - Opel [ 1900 osób ] - największy pracodawca z obszaru Turyngii. - Robert Bosch GmbH [ 1650 osób ] - dziś współfinansujący działalność muzeum Marki Wartburg. - Benteler [ 465 osób ] - dostawca podzespołów niezbędnych przy produkcji aut w zakładach Opla. - Piepenbrock Dienstleistungen GmbH [ 465 osób ] - drugi największy kooperant Opla.

   Może zdziwić fakt, że na terenie miasta nabyć można, aż 5 miejscowych gazet:

   - Thüringer Allgemeine - gazeta regionalna - Thüringische Landeszeitung - gazeta regionalna wydawana w Eisenach - Allgemeiner Anzeiger - gazeta miejska - Magazin Diggla - magazyn kulturalny wydawany w mieście - Hallo Eisenach - gazeta wydawana co niedziele,działają dwie rozgłośnie radiowe:

   - Wartburg Radio 96,5 Mhz [ radio lokalne ] - MDR 1 Radio Thuringen - radio obszaru Turyngi ze studiem w Eisenach a także 2 stacje telewizyjne i 3 niewielkie wytwórnie filmów:

   - TV61 Kabel & Fernseh GmbH [ kanał telewizji kablowej ] - Regionalfernsehen Plus Tv. SudWest [ telewizja regionalna ] - Polyphon Filmproduktions GmbH [ wytwórnia robiąca materiały dla telewizji ZDF i ARD - TV - A.R.T., TV-u. Videoproduktion - DOC-GmbH Dokumentations- & Filmproduktion [ uznana Wytwórnia Filmów Dokumentalnych ]

   Co ciekawe miasto dba o jakość komunikacji, zarówno własnej jak i lokalnej. Przestarzałą aczkolwiek przepiękną linie tramwajową zamieniono na nowoczesną komunikacje autobusową. Miasto z resztą kraju łączy szybka kolejka podmiejska oraz kolej.

   Dziś drugą twarzą Eisenach jest kultura i turystyka. Miasto można by rzec, że jest stworzone do wszelkiego rodzaju rekreacji. Bogata baza wypoczynkowa. Infrastruktura dostosowana do bogatych i przeróżnych gustów turystów obfituje w urocze kawiarenki, puby, restauracje. Zabudowa nie zmieniona od wieków zachęca do spacerów i odwiedzania bogatych w zbiory muzeów. Mimo przebogatej historii miasta, dzisiejsze władze Eisenach stawiają też inne atrakcje natury duchowej - ewangelicko-luterański chór nazywany "Bachchor" często dający koncerty w kościele Świętego Georga Kirchengemeinda, do dziś działający teatr ziemi Turyńskiej "Thüringer Landestheater" ufundowany przez Barona Julius'a von Eichel'a-Streiber'a i otwarty w 1879 roku oraz bliższe Nam współczesnym - kino "Capitol"

   Fanów wędrówek pieszych lasy Turyngii kuszą przepięknymi i zróżnicowanymi stopniem trudności trasami i szlakami a osoby ceniące folklor i oglądanie historii na żywo zainteresuje fakt, że Eisenach pod tym względem też tętni życiem kulturalnym. Dni Bacha, festyn z okazji urodzin Lutra połączony z historyczno-kostiumowym spektaklem [ jeden z największych w Niemczech ], pełne kolorów jarmarki witające nadejście wiosny, festyn miejski czy wreszcie pachnący cynamonem, wanilią, orzechami i migdałami stary rynek Eisenach przyozdobiony w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

   Dodatkowy atut jaki ma do zaoferowania miasto jest wyraźnie rozwinięty sport. Pierwszoligowy zespół piłki ręcznej ThSV Eisenach, drużyna piłki nożnej FC Wartburgstadt Eisenach istniejąca od 1946 roku posiadająca swój piętnastotysięczny stadion, dwa kluby golfowe, kręgielnie , korty tenisowe oraz kompleks basenowy.

   Widać wyraźnie, że władzom miasteczka zależy aby częściowo wytrzeć z pamięci prowincjonalny i przestarzały obraz miasta jakim było ono w czasach panoszącej się komuny.

   Historia Eisenach zawsze i nieodłącznie łączyła się z zamkiem jak i wielkimi nazwiskami. Dziś miasto ma co najmniej dwie twarze. Przemysłową czerpiącą jeszcze wiele z czasów NRD i drugą kulturalną. Oba aspekty - industrialny i kulturalno-turystyczny nierozerwalnie łączy się z ciekawymi miejscami do obejrzenia. Jednak są to tematy na kolejne artykuły tworzone przez pasjonatów i ludzi związanych z Wartburg Radikalz.


   Autorem tekstu jest Piotr "Kruchy" Kruszyński. Zdjęcia wykorzystane w tle strony pochodzą ze zbiorów własnych autora. Podziękowania za pomoc przy tworzeniu artykułu należą się Enrico Martin'owi
   Przy tworzeniu artykułu wykorzystane zostały następujące źródła -

  -  Książka - Discovering and Experiencing Eisenach - Wydawnictwo Kulturalne Eisenach 1995
   - Serwis internetowy Niemcy-Turystyka.pl


Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Kopiowanie tylko za zgodą WartburgRadikalz.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz