NIE KASOWAĆ!!!

środa, 13 czerwca 2012

Dodatki Rzemieślnicze - Młody

Polskie wydanie Horsta Ihlinga „Ich fahre einen Wartburg”, czyli „Jeżdżę samochodem Wartburg” wydane w 1966r wspomina o „dodatkowym” wyposażeniu, które można było zamontować we własnym zakresie w swoich mobilach. Być może ktoś z was będzie chciał w swoich Wartburgach zastosować parę klimatycznych dodatków do 311/312, dlatego też powstało to mini-opracowanie. 1. Mocowanie dodatkowych kanistrów (proponowane 5 l) w bagażniku za pomocą skórzanych pasków.
 2. Lampka przenośna z uchwytem do zamocowania na błotniku. Najczęściej z kawałkiem trwałego magnesu na spodzie latarki. Elementem zastępczym może też być lampka przewodowa przystosowana do wejścia w gniazdku znajdującym się na z lewej strony deski rozdzielczej.
 3. Lusterka „pociski” na przedni błotnikach
 4. Uchwyt pod schowkiem z samochodu (Barkas B1000)
 5. Dwa rodzaje półeczek dodatkowych, pierwsza nad tablicą wskaźników mocowany na przyssawki, druga pod schowkiem z metalowego stelażu i siatki jako dno, wymiary ok. 410x150x70mm
 6. Przedłużka drążka zmiany biegów z białego tworzywa sztucznego. Można zamontować także gałki z „zatopionymi” w nich samochodzikami.
 7. Dwutonowy klakson marki VEB Gahrzeugelektrik Ruhla, montowany pod maską najczęściej z lewej strony komory silnika.
 8. Daszki na reflektorach przednich montowane pod chromowanymi pierścieniami reflektorów.
 9. Wentylator lub grzejnik elektryczny tylnej szyby, który pełni funkcje podgrzewanej szyby.
 10. Dodatkowy wentylator chłodzący powietrze w kabinie, do jego włączania można użyć dodatkowego wolnego klawisza w modelu 311. W NRD można było dostać kilka modeli takich wentylatorów, z czego jednym z ciekawych był wentylator marki Epperlein „Kolibri 63 Export”, który był wyposażony w pojemnik z watą, która po nasączeniu daną substancją pozwalała na rozprowadzenie w kabinie powietrza nasyconego zapachem z pojemnika.
 11. Gaśnica i apteczka montowana we wnętrzu samochodu. Apteczkę można przymocować z lewej strony (koło pedałów) za pomocą paska ściśliwego do ściany błotnika, podobnie gaśnice z drugiej strony. 
 12. Kołpaki z samochodu Robur, które są o wiele trwalsze od seryjnych. Wynika to z wykonania i materiału, Wartburgowe są wykonane z aluminium polerowanego, a Robura z chromowanej blachy stalowej. Kołpaki pasują P&P.
 13. Flakon na kwiaty mocowany do deski z lewej strony kierownicy.
 14. Pojemnik na papierosy z namagnesowanym spodem mocowany do deski. Pojemnik można było  pokryć kolorową skórą.
 15. Osłony przeciwsłoneczne o regulowanym pochyleniu przesłony, wykonane są najczęściej z ciemnego plastiku, montuje się je do przednich słupków nadwozia i rynien dachowych.
 16. Reflektory przeciwmgłowe marki VEB Fahrzeugelektrik Kar-Marx-Stadt (ok. 136mm średnicy), montowany przed osłoną chłodnicy
 17. Centralny reflektor dalekosiężny, mocowany na środku pasa przedniego*
 18. Bagażnik dachowy z dodatkami np. uchwyty na narty, na walizki w postaci pasów parcianych.
 19. Termostat marki VEB Messgeratewerk Quedlinburg przygotowany do montażu w Wartburgu 311 (900cm) z samoczynnym układem chłodzenia.
 20. W wersji Standard można zainstalować radioodbiornik i antenę. Wersja de Luxe wyposażona jest w radio marki VEB Stern-Radio Berlin model „Autosuper Berlin”, ponieważ jest on najłatwiejszy w montażu. Ta sama firma produkuję także modele "Autoportable A 110” ( jest to wersja radio „Berlin”). Auto jest przygotowane do montażu radio, ma przeznaczone na to miejsce i nie trzeba dokonywać żadnych modyfikacji w instalacji elektrycznej. Można także zamontować inne modele np. Stern 3, Autosuper Schonburg, Reisesuper Stern. Antenę zaleca się zamontować w przednim prawym błotniku, producent proponuje antenę marki VEB Fernmeldewerk Bad Blankenburg.
 21. Pokrowce resorów z dermatoidu, które zapobiegają okresowej i czasochłonnej konserwacji resorów.
 22. Dodatki w postaci tabliczek z herbem Wartburga, montowane koło tablic rozdzielczych i na brzegach błotników.
 23. Skórzane lub brezentowe pokrowce na dodatkowych reflektorach.
 24. Kołpaki szprychowe, podobne do tych z Wartburga 313.
 25. Trzy okrągłe otwory w przednich błotnikach z ozdobnymi chromowanymi ringami po obu stronach. Takie otwory w przeciwieństwie do skrzeli z modelu 313 pełnią pośrednio funkcje chłodzenia silnika.


* Montaż pojedynczego centralnego reflektora dalekosiężnego w PL jest zabronione.Młody - WartburgRadikalzOsoby mające wątpliwości, co do wiarygodności artykułu lub chcące rozwinąć jego treść oraz te, które posiadają w swoich zbiorach ciekawe zdjęcia/prospekty i mogące się nimi podzielić prosimy o kontakt pod e-mailem: info-wartburgi[@]wp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz