NIE KASOWAĆ!!!

niedziela, 13 kwietnia 2008

Fabryka VEB Automobilwerk Eisenach w miniaturze     Archiwalnych zdjęć fabryki w Eisenach nie pozostało zbyt wiele. Podobnie jest z dokumentacją i planami. Niewiele zachowało się także zdjęć prywatnych, których nie można było robić z "oczywistych " wtedy względów strategicznych. Dostępu do zakładów broniono nad wyraz skutecznie. Niektórzy pewnie jeszcze pamiętają te tabliczki informujące o zakazie fotografowania.

     Mimo wszelkich przeciwności, na początku lat '90 powstał projekt stworzenia makiety, która w pełni prezentowałaby zakład w Eisenach. Grupka zapaleńców dzięki kierownictwu fabryki dostała wgląd we wszelkie potrzebne materiały. Prawdopodobnie zarząd zdawał sobie sprawę z nadchodzących przemian i chciał w ten sposób udokumentować cały obiekt. A warto nadmienić, że nikomu jeszcze wtedy nie śniło się nawet, iż w przyszłości powstanie muzeum marki Wartburg.

     Przez wiele lat makieta znajdowała się w posiadaniu Parku Miniatur w mieście Ruhla. Wystawiona była w pomieszczeniach siedziby firmy, głównie z powodu jej ogromnych rozmiarów oraz ze względu na dbałości o zachowanie jej w niezmienionym stanie. Często była wypożyczana Muzeum Wartburga w Eisenach, lecz mimo starań stowarzyszenia AME oraz włodarzy miasta Eisenach, na przestrzeni tylu lat nie udawało się jej pozyskać na własność.

     Dopiero w  roku 2011 doszło do porozumienia zarządu muzeum Mini-a-Thür Ruhla, a Stowarzyszeniem Automobilbau Museum Eisenach zarządzającym muzeum Wartburga. Dziś ekspozycja wystawiona jest na pierwszym piętrze Muzeum Automobile Welt Eisenach.

     Makieta mierząca ponad 10m długości i niemal 5 metrów szerokości odwzorowana jest w popularnej skali 1:87 wraz z modelami aut i figurkami ludzi w skali popularnie zwanej H0. Cechuje ją ogromny pietyzm wykonania i wysoka szczegółowość. Wiele detali, które mogłyby umknąć zostało mimo wszystko zachowanych, tak aby jak najwierniej oddać unikatowość obiektu.

     Oglądając model fabryki dochodzi się do paru wniosków. Ogromny kombinat, wspaniała industrialna architektura i chyba najważniejsze - ogromna przestrzeń, którą kiedyś zajmowała jedna z najstarszych samochodowych fabryk świata.

     Zapraszamy do zapoznania się z fabryką VEB Automobile Werk Eisenach, którą w pełnej okazałości dziś możemy oglądać na fotografiach lub dzięki tego typu przedsięwzięciom.

     Pierwsza galeria to zdjęcia osoby anonimowej, której fotografie pochodzące z końca lat '90, a zostały znalezione przeze mnie w internecie około roku 2003.Miniature VEB Automobilwerk Eisenach
kliknij na zdjęcie aby przejść do galerii w serwisie Flickr oraz zdjęć w dużej rozdzielczości     Druga kolekcja pochodzi ze zbiorów zarówno Wujka [ datowana jest na rok 2011 ], jak i moich ujęć wykonanych rok później.


Small Scale of VEB Automobilwerk Eisenach
kliknij na zdjęcie aby przejść do galerii w serwisie Flickr oraz zdjęć w dużej rozdzielczości
Autor: Kruchy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz